MOKYKLOS EINA finišas: mokiniai ėmė atsisakyti į gimnaziją vykti automobiliu

Kartu su mokslo metų pabaiga, finišą pasiekė ir antrąjį kartą inicijuotas projektas „Mokyklos eina“. Per beveik 10 mėnesių trukusį, moksleivių fizinį aktyvumą bei bendruomeniškumą skatinusį projektą, 5-12 klasių jaunuoliai nužingsniavo atstumą, tolygų 278 kelionėms aplink Žemę, o atsisakydami kelionių automobiliu sutaupė beveik 2 mln. tonų CO2. Mokytojai ir tėvai džiaugiasi pasikeitusiais moksleivių įpročiais.

Problema – žemas fizinis aktyvumas

PSO statistika iliustruoja, jog net 80 proc. vaikų bei paauglių nepasiekia rekomenduojamos judėjimo normos – vienos valandos fizinio aktyvumo veiklų per dieną. Ne išimtis ir Lietuva. Rekomenduojamus fizinio aktyvumo rodiklius mūsų šalyje įgyvendina vos apie 20 proc. mokyklinio amžiaus vaikų.

Šią problema nacionaliniu mastu antruosius metus iš eilės siekia spręsti vaikščiojimo programėlės „#walk15“ įgyvendinamas ir Sporto rėmimo fondo finansuojamas projektas „Mokyklos eina“. Projekto tikslas – pasitelkiant inovatyvias ir vaikams susidomėjimą keliančias priemones skatinti kasdien jų surenkamų žingsnių skaičių bei edukuoti apie fizinio aktyvumo svarbą jų raidai bei savijautai.

„Tikime, jog siekiant paskatinti moksleivius judėti, reikia sudominti juos jiems priimtinomis, inovatyviomis priemonėmis. Įtraukdami mobiliąją programėlę vaikus skatinome eiti tarsi žaidimo formatu, o projekte pasiektas aktyvumas bei atsiliepimai iliustruoja, jog ši idėja – efektyvi. Net 77 proc. apklaustųjų dalyvių atsakė, kad jų fizinis aktyvumas projekto metu stipriai išaugo, o beveiki 50 proc. projekto laikotarpiu teigė nuėję daugiau nei 1 mln. žingsnių“, – sako projekto iniciatorė ir programėlės „#walk15“ kūrėja Vlada Musvydaitė-Vilčiauskė.

Kūrė ir maršrutus

Projekto veiklos prasidėjo lapkritį, kuomet kiekvienai iš 60 dalyvauti projekte atrinktų mokyklų programėlėje „#walk15“ buvo sukurta po du žingsnių iššūkius. Iš viso – 120 iššūkių šalies mastu. Viename iššūkyje varžytis žingsniais pakviesti tik moksleiviai, o antrajame – mokyklos bendruomenės nariai, tarp kurių mokytojai, administracijos nariai, moksleivių tėvai ir kt. Tokiu būdu projekto iniciatoriai siekė, kad moksleivius supanti aplinka taip pat taptų juos judėti motyvuojančiu veiksniu.

„Projektas įskiepijo įprotį kiekvieną dieną pajudėti, pasivaikščioti, pabūti gamtoje, pamatyti realų gyvenimą, o ne tą virtualųjį prie kompiuterio ar telefono. Man džiugu, kad vaikai pasidalindavo gamtos nuotraukomis, įspūdžiais iš pajūrio bei tai, kad su šeima savaitgalį vaikščiodami ir rinkdami žingsnius turėjo daug valandų bendrystės. Labai dažnam moksleiviui motyvacija buvo per dieną pasiekti iš anksto užsibrėžtą žingsnių skaičių“, – sakė Palangos Šventosios pagrindinės mokyklos mokytojas Egidijus.

Paraleliai žingsnių iššūkiams, projekte dalyvaujančiose mokyklose organizuotos ir kitos „Mokyklos eina“ veiklos. Mokiniai dalyvavo sveikatingumo paskaitose su Lietuvos sporto universiteto dėstytoju Arūnu Emeljanovu bei kūrė interaktyvius savo mokyklos pažintinius maršrutus. 60 mokinių sukurtų trasų, papildytų informaciniais punktais bei įgarsinimais, atviros visiems norintiems jas atrasti nemokamoje programėlėje „#walk15“.

„Mūsų mokykla programėle naudotis pradėjo tuomet, kai ugdymo procesas persikėlė į virtualią erdvę ir moksleivių fizinis aktyvumas stipriai sumažėjo. Būdama fizinio ugdymo mokytoja ieškojau patrauklių būdų, kaip paskatinti mokinius judėti ir tuo pačiu suformuoti įprotį daugiau laiko leisti lauke. Labai apsidžiaugėme, kad vaikščiojimo programėle galėjome naudotis nemokamai, tad greitai prisijungėme prie iššūkio „Mokyklos eina“ ir tapome projekto dalyviais. Mokiniams patiko dalyvauti, stebėti savo reitingus programėlėje, sužinoti kiek žingsnių per dieną įveikta. Kai kurie moksleiviai netgi pradėjo anksčiau keltis, atsisakė į mokyklą vykti automobiliu su tėvais. Labai naudinga ir tai, kad surinktus žingsnius buvo galima iškeisti į žingsnių nuolaidas. Tai turėjo didelę įtaką gimnazijos bendruomenės motyvacijai gyventi sveikiau“, – sakė vienos aktyviausių projekto dalyvių, Jonavos Jeronimo Ralio gimnazijos mokytoja Svajūnė.

Viešame žingsnių iššūkyje – beveik 800 mokyklų

Nors dalyvauti projekte buvo atrinkta 60 iš visų šalies pagrindinio ugdymo mokyklų, projekto organizatoriai inicijavo ir papildomą, viešą, visoms šalies mokykloms atvirą žingsnių iššūkį „Mokyklos eina“. Dalyvauti jame prisijungė tūkstančiai moksleivių bei mokytojų iš beveik 800 Lietuvos pagrindinio ugdymo mokyklų.

„Sunku patikėti, bet kartu eidamos viešame iššūkyje, mokyklos nuėjo atstumą, tolygų 278 kelionėms aplink Žemės rutulį. Tokiu būdu moksleiviai bei mokyklų bendruomenių atstovai rūpinosi ne tik savo sveikata bei emocine savijauta, bet ir mus supančia aplinka. Rinkdamiesi atstumus įveikti ne automobiliu, o pėsčiomis, iššūkio dalyviai sutaupė 2 mln. tonų automobilių į aplinką išmetamo CO2“, – sakė V. Musvydaitė-Vilčiauskė.

Praėjusiais metais, pirmąjį kartą inicijuotame, tris mėnesius trukusiame „Mokyklos eina“ žingsnių iššūkyje šalies moksleiviai bei mokyklų bendruomenė nuėjo atstumą, tolygų 13 kelionių aplink Žemės rutulį.

Antruosius metus organizuoto projekto iniciatorius – UAB „Walk15“. Projektas finansuojamas Sporto rėmimo fondo lėšomis.