„Mokyklos eina“: per du mėnesius – 45 kartus aplink Žemę

Žemas fizinis mokyklinio amžiaus vaikų aktyvumas – viena ryškiausių ne tik pasaulio ar Europos, bet ir Lietuvos sveikatos apsaugos problemų. Siekiant sudominti ir motyvuoti moksleivius judėti kasdien, pradedamas antrasis inovatyviomis priemonėmis grįsto projekto „Mokyklos eina“ sezonas. Startavęs rugsėjo pradžioje, projektas pritraukė daugiau nei 540 mokyklų, kurios kartu jau dabar įveikė per 2,5 mlrd. žingsnių. Nors viešas žingsnių iššūkis „Mokyklos eina“ tęsis iki pat mokslo metų pabaigos, 60 daugiausiai žingsnių iki lapkričio mėnesio nuėjusių pagrindinio ir vidurinio ugdymo įstaigų sulaukė kvietimo prisijungti prie papildomų veiklų. 

Vien atrankoje – 45 kartus aplink Žemę

Mobiliosios vaikščiojimo programėlės „#walk15“ įgyvendinamo ir Sporto rėmimo fondo finansuojamo projekto „Mokyklos eina“ tikslas – pasitelkiant pažangias, vaikams susidomėjimą keliančias priemones skatinti kasdien jų surenkamų žingsnių skaičių bei edukuoti apie fizinio aktyvumo svarbą jų raidai ir savijautai.

„Nuo pat rugsėjo pradžios visos šalies pagrindinio ir vidurinio ugdymo mokyklos buvo kviečiamos dalyvauti projekto atrankoje, įsitraukiant į virtualų žingsnių iššūkį mobiliojoje vaikščiojimo programėlėje. Iššūkio metu 5-12 klasių moksleiviai ir mokyklų bendruomenės ėjo už savo mokyklą, taip siekdamos patekti tarp 60 aktyviausiųjų, tapsiančių projekto dalyvėmis. Buvo smagu stebėti mokyklų įsitraukimą bei kovą viešojoje erdvėje – mokytojai nepailsdami motyvavo savo bendruomenes žingsniuoti kasdien. Per du mėnesius į viešą žingsnių iššūkį virtualioje erdvėje įsijungė virš 540 Lietuvos mokyklų, o kartu jos surinko per 2,5 mlrd. žingsnių“, – sako mobiliosios programėlės „#walk15“ kūrėja Vlada Musvydaitė-Vilčiauskė.

Vien žingsniuodamos atrankoje šalies ugdymo įstaigos kelis kartus viršijo praėjusių metų projekto rezultatus. Per pirmąjį „Mokyklos eina“ sezoną, trukusį pusę metų, mokyklos nužingsniavo atstumą, tolygų 13 kelionių aplink Žemės rutulį, kai tuo tarpu šiemet aplink planetą mokiniai ir mokytojai per du mėnesius jau apkeliavo 45 kartus.

„Fizinio ugdymo pamokų metu su mokiniais parsisiuntėme „#walk15“ programėlę ir prisijungėme prie „Mokyklos eina“ iššūkio. Rezultatai pranoko lūkesčius! Siekdami padidinti įsitraukimą, rugsėjo 22-ąją, Dieną be automobilio, organizavome visos gimnazijos žygį – srautais judėjome po įsimintas Jonavos miesto vietas. Mokiniai, mokytojai, pagalbinis personalas dalyvauja iššūkyje, lenktyniauja tarpusavyje. Mokiniai tvirtina, kad matydami rezultatus programėlėje, nori juos gerinti, tai juos motyvuoja ir skatina“, – pasakoja iššūkyje lyderiaujančios Jonavos Jeronimo Ralio gimnazijos fizinio ugdymo mokytoja Svajūnė Sipavičienė.

„Nusprendus dalyvauti projekte supažindinau kūno kultūros mokytojus su prisijungimo instrukcija, programėlės galimybėmis. Dauguma moksleivių bei mokytojų nusprendė įsijungti į šį projektą. Buvo smagu matyti moksleivius, besisteigiančius surinkti kuo daugiau žingsnių. Sutikus koridoriuje dalindavosi įspūdžiais apie savo pasiektą žingsnių skaičių, mokyklų rezultatus. Dauguma teigė, kad į mokyklą ir iš jos pradėjo vaikščioti pėsčiomis, kad tik pasiektų didesnį žingsnių skaičių. Fizinio ugdymo pamokose nepasiruošę pamokoms arba po ligos vaikai vaikščioja stadione. Per pamokas, kai negalime būti salėje, einame pasivaikščioti. Nueiname 3 tūkst. ir daugiau žingsnių. Vaikams tikrai smagiau vaikščioti, kai turi tikslą“, – pastebi Kretingos „Pranciškonų“ gimnazijos mokytoja Lina Drąsutytė-Stanienė.

„Tai puiki priemonė ne tik skatinanti fizinį aktyvumą, bet ir telkti visą gimnazijos bendromenę, šeimas. Mokytojai, mokiniai, tėveliai aktyviai įsiliejo į šį išūkį“, – džiaugiasi Vytauto Didžiojo universiteto „Rasos“ gimnazijos mokytoja Gintautė Rakauskienė.

Atrinktos 60 aktyviausių mokyklų

Kartu su spaliu pasibaigus ir atrankos į antrąjį projekto sezoną etapui, paskelbtos 60 aktyviausiai nuo rugsėjo žingsniavusių šalies pagrindinio ir vidurinio ugdymo mokyklų. Jomis tapo ir į projektą „Mokyklos eina“ pateko:

 • Jonavos Jeronimo Ralio gimnazija                          
 • Vytauto Didžiojo universiteto „Rasos“ gimnazija
 • Viešoji įstaiga Pranciškonų gimnazija
 • Šiaulių Stasio Šalkauskio gimnazija                  
 • Pasvalio Svalios progimnazija                                                     
 • Šakių „Varpo“ mokykla          
 • Marijampolės Rygiškių Jono gimnazija                          
 • Šiaulių Didždvario gimnazija
 • Panevėžio „Vyturio“ progimnazija                          
 • Vilniaus Jono Basanavičiaus gimnazija                          
 • Klaipėdos „Ąžuolyno“ gimnazija                          
 • Šiaulių Lieporių gimnazija     
 • Raseinių r. Ariogalos gimnazija                     
 • Radviliškio Vaižganto progimnazija                          
 • Vilniaus kunigaikščio Gedimino progimnazija
 • Joniškio Mato Slančiausko progimnazija                                                     
 • Mažeikių Kalnėnų progimnazija                          
 • Alytaus Putinų gimnazija
 • Panevėžio „Minties“ gimnazija
 • Klaipėdos Ernesto Galvanausko profesinio mokymo centras
 • Rokiškio r. Juodupės gimnazija                          
 • Šiaulių Profesinio rengimo centras. Buitinių paslaugų skyrius                             
 • Kelmės rajono Tytuvėnų gimnazija                          
 • Joniškio r. Kriukų pagrindinė mokykla                          
 • Radviliškio r. Sidabravo gimnazija                          
 • Plungės technologijų ir verslo mokykla                          
 • Kupiškio Lauryno Stuokos-Gucevičiaus gimnazija
 • Vilniaus Emilijos Pliaterytės progimnazija                          
 • Vilniaus „Santaros“ gimnazija                          
 • Kauno r. Karmėlavos Balio Buračo gimnazija        
 • Rietavo sav. Tverų gimnazija
 • Jonavos r. Užusalių mokykla-daugiafunkcis centras             
 • Šiaulių r. Kuršėnų Daugėlių progimnazija                          
 • Vilniaus „Minties“ gimnazija
 • Vilniaus „Žaros“ gimnazija    
 • Klaipėdos „Varpo“ gimnazija                           
 • Šiaulių Rėkyvos progimnazija                           
 • Jurbarko Naujamiesčio progimnazija                                                     
 • Alytaus r. Miroslavo gimnazija                          
 • Vilniaus r. Pagirių gimnazija  
 • Kauno r. Piliuonos gimnazija
 • Vilniaus Radvilų gimnazija     
 • Telšių „Ateities“ progimnazija                          
 • Marijampolės marijonų gimnazija                          
 • Alytaus Dzūkijos mokykla
 • Kelmės rajono Užvenčio Šatrijos Raganos gimnazija                                   
 • Vilniaus r. Šumsko pagrindinė mokykla                          
 • Vilniaus Žemynos gimnazija  
 • Mokykla „Pažinimo medis“   
 • Šilalės Simono Gaudėšiaus gimnazija                          
 • Pakruojo r. Linkuvos gimnazija                                                     
 • Prienų r. Išlaužo pagrindinė mokykla                                                                                
 • Palangos Šventosios pagrindinė mokykla                                                     
 • Joniškio „Saulės“ pagrindinė mokykla                                                                                
 • Kaišiadorių r. Palomenės pagrindinė mokykla                                                                
 • Vilkaviškio r. Virbalio pagrindinė mokykla                          
 • Telšių „Kranto“ progimnazija                           
 • Zarasų profesinė mokykla                                
 • Eitminiškių gimnazija
 • KTU Vaižganto progimnazija

Tiesa, projekto iniciatoriai informuoja, kad net ir pasibaigus atrankai, „Mokyklos eina“ žingsnių iššūkis programėlėje „#walk15“ ir toliau tęsiasi.

„Mūsų nuostabai, didelį aktyvumą iššūkyje pademonstravo Vilniaus „Žiburio“ pradinė mokykla. Nors projekte dalyvauti gali tik 5-12 klasių moksleiviai, nusprendėme „Žiburio“ mokyklos auklėtinius apdovanoti atskirai, skirdami jiems privataus žingsnių iššūkio bei virtualios trasos susikūrimo galimybę programėlėje „#walk15“. Na, o visas šalies mokyklas ir toliau raginame varžytis besitęsiančiame „Mokyklos eina“ žingsnių iššūkyje dėl aktyviausios titulo. Iššūkio nugalėtojus skelbsime šių mokslo metų pabaigoje – birželį“, – teigia V. Musvydaitė-Vilčiauskė.

Iššūkiai, maršrutų kūrimas ir sveikatingumo pamokos

Projekto atranką praėjusių mokyklų laukia aktyvi ir įtraukianti programa. Dar lapkritį mokyklos bus pakviestos prisijungti prie vidinių mobiliojoje programėlėje „#walk15“ sukurtų iššūkių. Juose varžytis galės tiek moksleiviai, tiek mokyklos bendruomenės nariai. Aktyviausi ėjikai bus motyvuojami ir specialiais projekto prizais.

„Pirmojo „Mokyklos eina“ sezono patirtis rodo, jog bene daugiausiai moksleivių įsitraukimo sulaukia antrasis projekto etapas – virtualių maršrutų kūrimas. Moksleivius bei mokytojus kviesime susivienyti ir bendromis pastangomis parengti mokyklą reprezentuojančią pažintinę trasą. Joje turės atsirasti ir informaciniai punktai, kuriuos papildysime ne tik nuotraukomis bei aprašymais, bet ir profesionaliai įgarsintais garso takeliais. Vėliau mokyklų trasos bus nemokamai prieinamos visiems programėlės vartotojams. Matome ir labai džiaugiamės, kad ši priemonė atneša daugybę skirtingų naudų – skatina mokinių bendradarbiavimą, kūrybiškumą, kruopštumą ir, žinoma, aktyvumą“, – sako V. Musvydaitė-Vilčiauskė.

Trečiasis projekto etapas – sveikatingumo paskaitos, kurias moksleiviams ves Lietuvos sporto universiteto dėstytojai. Sveikatingumo paskaitų metu mokiniams įdomių mokslinių tyrimų pagalba bus pristatoma informacija apie ėjimo naudą organizmui bei mąstymui, iliustruojama nejudėjimo kuriama žala.

Projekto pabaiga planuojama 2022 m. birželio 1 d. Sekti „Mokyklos eina“ projekto eigą galima ČIA.

Projektas „Mokyklos eina“, kurį įgyvendina UAB Walk15, bendrai finansuojamas valstybės Sporto rėmimo fondo lėšomis, kurį administruoja Švietimo mainų paramos fondas.