Startuoja projektas „Mokyklos eina“ – inovatyvūs būdai paskatinti vaikus eiti

MOKYKLOS EINA

Pasaulio sveikatos organizacija (toliau – PSO) rekomenduoja – 5-17 metų vaikai ir paaugliai per dieną bent valandą turi skirti aktyviai aerobinei veiklai. Tiesa, PSO statistika atskleidžia ir rimtą globalią problemą – net 80 proc. vaikų bei paauglių nepasiekia šios iš pažiūros lengvai įgyvendinamos rekomendacijos ir per dieną fizinio aktyvumo veikloms skiria nepakankamai laiko. Ne išimtis ir Lietuva. Rekomenduojamus fizinio aktyvumo rodiklius įgyvendina vos apie 20 proc. šalies mokyklinio amžiaus vaikų.

Šią problema nacionaliniu mastu antruosius metus iš eilės sieks spręsti mobiliosios vaikščiojimo programėlės „#walk15“ įgyvendinamas ir Sporto rėmimo fondo finansuojamas projektas „Mokyklos eina“. Projekto tikslas – pasitelkiant inovatyvias ir vaikams susidomėjimą keliančias priemones skatinti kasdien jų surenkamų žingsnių skaičių bei edukuoti apie fizinio aktyvumo svarbą jų raidai bei savijautai.

„Ėjimas – universali ir beveik kiekvienam tinkama aerobinė veikla. Visgi, sudominti vaikus eiti, kuomet  aplink yra lengvai pasiekiamas televizorius, kompiuteris ar telefonas, šiandien yra tikrai didelis iššūkis. Dėl šios priežasties ėjimą norime perkelti į mokyklinio amžiaus vaikams įdomią virtualią erdvę, o fizinio aktyvumo veiklas paversti tarsi interaktyviu žaidimu, kuriame dalyvautų ir kiti bendraamžiai“, – sako mobiliosios vaikščiojimo programėlės „#walk15“ kūrėja Vlada Musvydaitė.

Praėjusiais metais „Mokyklos eina“ projekto autoriai savo dėmesį nukreipė į 15 žemiausio fizinio aktyvumo rodiklius fiksuojančias savivaldybes, iš kurių dalyvauti projekte atrinko 30 mokyklų. Per 3 mėnesių laikotarpį buvo pasiekti reikšmingi rezultatai. Statistiškai neaktyviausiose savivaldybėse gyvenantys mokyklinio amžiaus vaikai nuėjo atstumą, tolygų 13 kelionių aplink žemę – 650 mln. žingsnių.

Atrinks 60 šalies mokyklų

Šiemet „Mokyklos eina“ projekte kviečiama dalyvauti du kartus daugiau šalies mokyklų – net 60. Mokyklos dalyvės bus atrenkamos virtualaus žingsnių iššūkio pagalba. Nuo rugsėjo 1 d. nemokamoje vaikščiojimo programėlėje „#walk15“ startuos viešas žingsnių iššūkis, kuriame dalyvauti kviečiamos visos šalies pagrindinio ir vidurinio ugdymo mokyklos. Du mėnesius – iki spalio 31 d., mokyklos tarpusavyje varžysis kasdien surenkamų žingsnių skaičiumi, o jau lapkričio antrojoje pusėje 60 aktyviausiai iššūkyje ėjusių mokyklų bus pakviestos tapti „Mokyklos eina“ dalyvėmis.

„Projektą sudarys trys etapai. Pirmasis – privatus žingsnių iššūkis mobiliojoje programėlėje „#walk15“ mokiniams bei mokyklos bendruomenei. Iššūkio trukmė – šeši su puse mėnesio. Per šį laiką kiekvieną mėnesį bus renkami aktyviausi ėjikai, o iššūkio pabaigoje – įteikiamos atminimo lentelės su nueitų žingsnių ir užaugintų virtualių medžių rezultatais visoms dalyvavusioms mokykloms. Paraleliai mokiniai bei mokytojai bus įtraukiami ir į virtualios mokyklos trasos kūrimo procesą. Šios priemonės tikslas – fizinio aktyvumo skatinimą suderinti su pažinimo bei bendruomeniškumo vertybėmis. Moksleiviai kartu renka įdomiausias lankytinas vietas aplink jų mokyklą, galvoja trasos temas bei jų pristatymą plačiajai auditorijai. Tuo tarpu mūsų komanda pasirūpina profesionaliu įgyvendinimu – parengia atrinktų lankytinų vietų aprašymus bei įgarsinimus, trasas papildo papildomos realybės elementais“, – pasakoja V. Musvydaitė.

Trečiasis projekto etapas – sveikatingumo paskaitos, kurias moksleiviams ves mobiliosios programėlės „#walk15“ kūrėja V. Musvydaitė bei Lietuvos sporto universiteto dėstytojai. Sveikatingumo paskaitų metu moksleiviams priimtinu formatu pristatoma informacija apie ėjimo naudą kiekvieno vaiko organizmui bei mąstymui, o mokslinių tyrimų pagalba iliustruojama nejudėjimo kuriama žala.

Atranka į antrąjį „Mokyklos eina“ projektą prasideda jau rugsėjo 1 d. Norint dalyvauti projekte, mokyklos bendruomenės nariams bei mokiniams tereikia parsisiųsti nemokamą mobiliąją programėlę „#walk15“ į savo telefonus ir prisijungti prie viešo žingsnių iššūkio „Mokyklos eina“. Programėlę galima rasti „AppStore“, „Google Play“, „Huawei AppGallery“ aplikacijose arba spustelėjus ČIA.

Antrojo „Mokyklos eina“ projekto startas planuojamas lapkričio viduryje, o pabaiga – 2022 m. birželio 1 d.

Atrasti kartu su mokyklų bendruomenėmis pirmojo „Mokyklos eina“ projekto metu sukurtus virtualius maršrutus galima spustelėjus ČIA.

Projektas „Mokyklos eina“, kurį įgyvendina UAB Walk15, bendrai finansuojamas valstybės Sporto rėmimo fondo lėšomis, kurį administruoja Švietimo, mokslo ir sporto ministerija.